Preskočiť na hlavný obsah
Aktualita

PMÚ SR zorganizoval medzinárodný workshop o technikách vyšetrovania

Aktualizované:
Obsah
V uplynulých dvoch dňoch (20. - 21. júna 2012) sa na pôde Informačného centra Európskej komisie v Bratislave uskutočnil workshop o vyšetrovaní dohôd obmedzujúcich súťaž a zneužití dominantného postavenia. Organizátorom a hostiteľom seminára bol Protimonopolný úrad Slovenskej republiky v spolupráci s Federal Trade Commission (FTC), partnerskou inštitúciou USA na ochranu hospodárskej súťaže a spotrebiteľov.

FTC pripravuje každoročne workshopy pre súťažné inštitúcie z krajín východnej Európy. Bratislavský, v poradí už piaty workshop z tejto série, navštívili okrem zástupcov z PMÚ SR aj predstavitelia súťažných inštitúcií z Českej republiky, Maďarska, Rakúska, Poľska, Litvy, Lotyšska, Estónska, Slovinska, Bosny a Hercegoviny, Chorvátska, Srbska, Albánska.

Dvojdňový workshop poskytol účastníkom veľa cenných informácií o vyšetrovaní protisúťažných dohôd a zneužitia dominantného postavenia. Lektori z FTC, Joseph Brownman a Nicholas Franczyk s mnohoročnými skúsenosťami z vyšetrovania najzložitejších prípadov protisúťažného správania, ktorí pravidelne školia odborníkov súťažných inštitúcií v mnohých krajinách sveta, sa podelili o svoje poznatky tentoraz v Bratislave. Účastníci tak dostali jedinečnú príležitosť zdokonaliť svoje vyšetrovacie metódy a techniky.

Prvý deň bol venovaný dokazovaniu dohôd v prípadoch absencie priamych dôkazov. Program druhého dňa sa zameral na zneužitie dominantného postavenia, pričom účastníci porovnávali právne normy USA, Európskej únie a iných krajín. Prínosom boli aj diskusie o zákonoch v oblasti hospodárskej súťaže, politike súťažných inštitúcií, ekonomických otázkach a o Správe ICN (International Competition Network, neformálna sieť protimonopolných orgánov a organizácií) hovoriacej o konkrétnych piatich druhoch správania sa, ako sú jednostranné odmietnutie obchodovať, vylučovacie transakcie, predátorská cenotvorba, vernostné zľavy a rabaty a záväzný predaj.