Preskočiť na hlavný obsah

Predstavenie prednášajúcich

Aktualizované:
Obsah
Predstavenie prednášajúcich
konferencie Aktuálne trendy v slovenskom a európskom súťažnom práve
(11. 10. 2018)



Tibor Menyhart
Protimonopolný úrad Slovenskej republiky

Menyhart
Tibor Menyhart je predsedom Protimonopolného úradu SR od novembra 2011. Do úradu prišiel zo spoločnosti Transpetrol, a.s., kde bol riaditeľom právneho odboru a kontroly, neskôr riadil aj odbor pre prepravu a obchod. Súčasne bol členom dozornej rady Transpetrolu. Absolvoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave (2000, titul Mgr., 2002, titul JUDr.). Počas svojej profesionálnej praxe pôsobil tiež ako právnik v Stredisku cenných papierov (2002 – 2003) a v Agentúre na podporu regionálneho rozvoja pri Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky (2000 - 2002).





 
Eduard Burda
Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave

Burda
Eduard Burda je absolventom Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Do roku 2014 pôsobil na Katedre trestného práva, kriminológie a kriminalistiky a od roku 2014 pôsobí na Katedre správneho a environmentálneho práva.
Vo svojej vedeckej práci sa zameriava na problematiku trestného práva v súvislostiach s ďalšími právnymi aj mimoprávnymi vednými odbormi, najmä správnym právom. Výsledkom tohto bádania je kapitola vo vedeckej monografii „Analógia vo verejnom práve“. Publikoval viac ako šesť desiatok vedeckých prác, dve vedecké monografie „Trestné činy proti životu a zdraviu v porovnaní starého a rekodifikovaného Trestného zákona“ v roku 2006 a „Nutná obrana a ďalšie okolnosti vylučujúce protiprávnosť činu“ v roku 2013. Je vedúcim autorského kolektívu vedeckého komentára k Trestnému zákonu od nakladateľstva C. H. Beck. Vo svojej pedagogickej práci sa snaží prepojiť teóriu a praktické poznatky a zavádzať inovatívne metódy výučby.
 
 
 
Hynek Brom
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
 
Brom
Hynek Brom  je absolventom Právnickej fakulty Západočeskej univerzity v Plzni, kde od roku 2000 aj vyučuje na katedre verejnej správy. V rokoch 2000 až 2002 pôsobil ako vedúci sekretariátu hajtmana Plzenského kraja. V rokoch 2002 až 2009 pracoval ako zástupca starostu a neskôr ako starosta mestského obvodu Plzeň 4. Od roku 2006 pôsobil v niekoľkých odborných orgánoch Zväzu miest a obcí ČR a odborných inštitúcií, ktoré sa zaoberajú organizáciou a výkonom verejnej správy. Na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nastúpil v novembri 2009 ako riaditeľ Sekcie verejnej podpory a správy úradu a o mesiac neskôr bol menovaný za I. podpredsedu. Od 1. marca 2016 stojí v čele Sekcie hospodárskej súťaže.
 
 


 
Boris Gregor
Protimonopolný úrad Slovenskej republiky

Gregor
Boris Gregor je podpredsedom Protimonopolného úradu SR od apríla 2016. Absolvoval Fakultu podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave. Do úradu prišiel zo spoločnosti Bratislavská vodárenská spoločnosť, a.s., kde pôsobil ako obchodný riaditeľ a súčasne zastával funkciu podpredsedu predstavenstva (2011 - 2015). Jeho predchádzajúcim pôsobiskom bola spoločnosť BELIMEX, a. s., (2000 - 2011), v ktorej od roku 2008 vykonával funkciu predsedu predstavenstva a zároveň riaditeľa spoločnosti.
 
 
 

 
Soňa Drobová
Protimonopolný úrad Slovenskej republiky

Drobová
Soňa Drobová je absolventkou Fakulty hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity v Bratislave, so špecializáciou na účtovníctvo a audit. Od roku 2000 pracovala na Úrade pre štátnu pomoc ako odborná referentka, členka skupiny metodiky a asistentka predvstupového poradcu v rámci twinningového projektu s Rakúskom. Po vstupe Slovenska do Európskej únie a s tým súvisiacim zánikom Úradu pre štátnu pomoc pracovala od 1. 5. 2004 na Ministerstve financií SR, na odbore štátnej pomoci, najprv ako odborná referentka a od roku 2012 ako vedúca oddelenia koordinácie štátnej pomoci. V súčasnosti je riaditeľkou odboru štátnej pomoci na Protimonopolnom úrade SR, ktorý od 1. 1. 2016 prevzal kompetencie v oblasti štátnej pomoci od Ministerstva financií SR a plní funkciu koordinátora pomoci vo vzťahu k poskytovateľom pomoci i k Európskej komisii.


 
Hans-Petter H. Hanson
Generálne riaditeľstvo pre hospodársku súťaž, Európska komisia

hanson
Hans-Petter H. Hanson pracuje na Generálnom riaditeľstve pre hospodársku súťaž, kde sa na oddelení A4 - Európskej siete pre hospodársku súťaž a súkromného presadzovania zaoberá politikou hospodárskej súťaže. Analyzuje vývoj protimonopolnej politiky na úrovni EÚ a členských štátov a nadväzuje na implementáciu smernice o škodách. Táto práca zahŕňa vypracovávanie usmernení pre vnútroštátne súdy o tom, ako posudzovať ekonomické dôkazy v súvislosti s prenesením preplatkov. Pred nástupom do Európskej komisie Hans-Petter pôsobil 9 rokov na nórskom súťažnom orgáne, kde bol členom tímu hlavného ekonóma v rokoch 2014-2016. V roku 2006 získal magisterský titul v oblasti ekonómie na Bergenskej univerzite (Nórsko) a má postgraduálny diplom v oblasti práva hospodárskej súťaže z Kings College (Veľká Británia).
 


 
Miro Prek
Všeobecný súd, Súdny dvor Európskej únie

Prek
Miro Prek sa narodil v roku 1965. V roku 1989 získal právnické vzdelanie a následne aj tituly LL.M. a PhD. V roku 1994 sa stal členom asociácie právnikov. Zastával rôzne funkcie vo verejných inštitúciách, najmä na slovinskom Úrade vlády pre legislatívu a na Úrade pre európske záležitosti. V rokoch 1994 – 1996 bol členom negociačného tímu pre asociačnú dohodu a v rokoch 1998 – 2002 aj pre vstup do Európskej únie. Miro Prek pracoval aj v rámci projektov financovaných EÚ, zameraných na prispôsobenie sa európskej legislatíve, ako aj v oblasti európskej integrácie, najmä na západnom Balkáne. V rokoch 2004 – 2006 pôsobil ako riaditeľ odboru na Súdnom dvore Európskych spoločenstiev a od októbra 2006 je sudcom Všeobecného súdu.
 
 
 
Ivan Rumana
Najvyšší súd Slovenskej republiky

Rumana

Ivan Rumana je sudcom od roku 1996. Na okresnom a neskôr na krajskom súde rozhodoval veci obchodného súdnictva. Sudcom Najvyššieho súdu Slovenskej republiky sa stal v roku 2005. V správnom súdnictve sa špecializuje na súdny prieskum zákonnosti rozhodnutí Finančného riaditeľstva Slovenskej republiky v daňových a colných veciach a súdny prieskum zákonnosti rozhodnutí Protimonopolného úradu Slovenskej republiky o veciach zneužívania dominantného postavenia podnikateľských subjektov.

 
 

Michaela Nosa
Protimonopolný úrad Slovenskej republiky 

Nosa
Michaela Nosa získala právnické vzdelanie na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde sa začala orientovať na problematiku ochrany hospodárskej súťaže. V súčasnosti je riaditeľkou Odboru legislatívno-právneho a zahraničných vzťahov, v rámci ktorého najmä zastupuje úrad v súdnych konaniach a má na starosti právnu agendu úradu. Taktiež zastupuje úrad na zasadnutiach pracovných skupín Európskej súťažnej siete (ECN) a iných medzinárodných podujatiach. V oblasti vnútroštátnej legislatívy viedla tím zodpovedný za prípravu poslednej, doposiaľ najväčšej novely slovenského zákona o ochrane hospodárskej súťaže. Je autorkou niekoľkých odborných článkov z oblasti práva hospodárskej súťaže a prispievateľkou v rámci medzinárodných seminárov a konferencií na Slovensku a v zahraničí. V roku 2017 jej bola udelená cena „'30 IN THEIR 30s' NOTABLE WOMEN COMPETITION PROFESSIONALS“, ktorou bola zaradená medzi tridsať významných žien, odborníčok, z oblasti vymáhania práva hospodárskej súťaže v rámci EÚ.
 
 
 
Andrea Oršulová
Nedelka Kubáč Oršulová advokáti, s.r.o.

Oršulová
Andrea Oršulová vyštudovala právo v Bratislave. Od roku 1999 do roku 2003 pôsobila na Protimonopolnom úrade Slovenskej republiky, kde zastávala okrem iného pozíciu riaditeľa odboru pre druhostupňové konanie. V rokoch 2003 až 2006 pracovala pre telekomunikačné spoločnosti ako právny špecialista pre oblasť hospodárskej súťaže a regulácie. Od roku 2006 vykonáva advokátsku prax ako právny poradca a advokát, partner advokátskej kancelárie Nedelka Kubáč Oršulová advokáti, s.r.o. Zameriava sa na súťažné právo, reguláciu a verejné právo.
Andrea Oršulová je autorkou a spoluautorkou mnohých odborných článkov z oblasti hospodárskej súťaže a spoluautorkou odborných publikácií Kartelové dohody (C.H.Beck, 2009), Competition Law in the Slovak Republic (Kluwer Law International, 2011, 2017) a komentára k Zákonu o ochrane hospodárskej súťaže (Wolters Kluwer, 2014).
 
 
  
Igor Pospíšil
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

Pospíšil
Igor Pospíšil pracuje už 18 rokov na Úřade pro ochranu hospodářské soutěže Českej republiky, od roku 2005 v rôznych vedúcich pozíciách - v oblasti dohľadu nad výkonom slobodných povolaní, výroby a maloobchodu, od roku 2007 ako riaditeľ odboru kartelov. Niekoľko rokov je tiež aktívny ako lektor akreditovaný pre oblasť správneho práva, pravidelne zastupuje podpredsedu súťažného úradu pre oblasť hospodárskej súťaže. Podieľal sa na činnosti mnohých rezortných a medzirezortných pracovných skupín, venuje sa legislatívnym, výkladovým a prednáškovým aktivitám.
 

 
Ondrej Blažo
Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave
 
Martin Lábaj
Národohospodárska fakulta Ekonomickej univerzity v Bratislave

Labaj_portrait2


Martin Lábaj študoval na Ekonomickej univerzite v Bratislave, kde získal titul inžinier a tiež titul PhD. Ako vedecký pracovník pracuje na Ekonomickom ústave SAV a tiež prednáša na Ekonomickej univerzite v Bratislave na Katedre hospodárskej politiky. V rokoch 2015 a 2016 pôsobil na Ekonomickej univerzite vo Viedni a v rokoch 2010 až 2015 bol členom Rady Protimonopolného úradu SR. Martin Lábaj je riešiteľom rôznych výskumných projektov, ako aj projektov pre prax, v ktorých sa zameriava na empirickú analýzu vybraných národohospodárskych problémov. V oblasti industriálnej ekonómie sa venuje skúmaniu konkurencie, vstupu na trh, trhovým bariéram a priestorovým aspektom konkurencie. V tejto oblasti publikoval viaceré články v renomovaných zahraničných časopisoch, napríklad ,,Market structure and competition in the healthcare industry: Results from a transition economy" (The European Journal of Health Econonomis https://doi.org/10.1007/s10198-018-0959-1) či ,,Market Structure and Competition in Transition: Results from a Spatial Analysis" (Aplied Economics).
 



Daniela Lukáčová
Protimonopolný úrad Slovenskej republiky
 
Lukáčová
Daniela Lukáčová pôsobí na Protimonopolnom úrade SR od roku 2001, kde nastúpila po absolvovaní štúdia na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Počas tohto obdobia sa problematike ochrany hospodárskej súťaže venovala na odbore koncentrácií, odbore kartelov, odbore pre druhostupňové konanie, kde pôsobila aj na riadiacich pozíciách. V súčasnosti riadi oddelenie pre druhostupňové konanie. Taktiež spolupracovala pri legislatívnych zmenách týkajúcich sa zákona o ochrane hospodárskej súťaže, vykonávacích právnych predpisov a príprave soft law. V rámci zahraničných aktivít pôsobila predovšetkým v pracovnej skupine EU Merger working group, od roku 2012 je zodpovedná za agendu spojenú s členstvom SR v OECD na úseku hospodárskej súťaže. Daniela Lukáčová je autorkou odborných článkov z oblasti hospodárskej súťaže, pôsobila aj ako člen riešiteľského kolektívu na vedeckom projekte na pôde Právnickej fakulty Univerzity Komenského zameranom na výskum v oblasti súťažnoprávnej úpravy.
 

 
Andrea Antoliková
Protimonopolný úrad Slovenskej republiky

Antolíková 
Andrea Antoliková pracuje na Protimonopolnom úrade SR od roku 2000, v súčasnosti na odbore zneužívania dominantného postavenia a vertikálnych dohôd. Ako ekonóm sa podieľa na riešení súťažných prípadov so zameraním sa na ekonomické aspekty prípadov a analýzy trhov. Dlhodobo sa venuje aj problematike pokút, bola členom pracovných skupín zodpovedných za vypracovanie súčasného aj predchádzajúceho metodického pokynu úradu o postupe pri určovaní pokút.