Európska komisia mení pravidlá štátnej pomoci pre spravodlivosť v environmentálnych otázkach

Európska komisia dňa 12. 5. 2025 prijala zmeny v pravidlách v oblasti štátnej pomoci s cieľom zabezpečiť verejnosti prístup k spravodlivosti v environmentálnych otázkach súvisiacich s rozhodnutiami Komisie o štátnej pomoci. Tieto zmeny sa týkajú najmä Nariadenia Komisie (ES) č. 794/2004 z 21. 4. 2004, ktorým sa vykonáva nariadenie Rady (ES) č. 2015/1589 stanovujúce podrobné pravidlá na uplatňovanie článku 108 Zmluvy o fungovaní EÚ („vykonávacie nariadenie“), ako aj Kódexu najlepšej praxe na uskutočňovanie konaní vo veci kontroly štátnej pomoci C(2025) 2823 final z 12. 5. 2025 („kódex najlepších postupov“).
Nová úprava má umožniť mimovládnym organizáciám (MVO) požiadať Komisiu o preskúmanie určitých rozhodnutí o štátnej pomoci s cieľom preveriť ich súlad s právnymi predpismi EÚ v oblasti životného prostredia. Tento mechanizmus reaguje na zistenia Výboru pre dodržiavanie Aarhuského dohovoru vo veci ACCC/C/2015/128, ktorý v roku 2021 konštatoval, že EÚ porušuje dohovor tým, že verejnosť nemá možnosť napadnúť rozhodnutia o štátnej pomoci z environmentálnych dôvodov.
Nový mechanizmus preskúmania zahŕňa najmä tieto podmienky:
- žiadosť o preskúmanie môže predložiť každá MVO, ktorá spĺňa súbor kritérií, ktoré sa týkajú nezávislosti MVO, jej neziskového charakteru a činnosti v oblasti životného prostredia a preukázania skúsenosti v tejto oblasti;
- preskúmaniu podliehajú konečné rozhodnutia Komisie o štátnej pomoci, ktorými sa ukončuje konanie vo veci formálneho zisťovania začaté podľa článku 108 ods. 2 Zmluvy o fungovaní EÚ (ďalej len "ZFEÚ") konštatovaním, že opatrenie je zlučiteľné s vnútorným trhom ("kladné rozhodnutie") alebo môže byť zlučiteľné za určitých podmienok ("podmienečné rozhodnutie"), s výnimkou konečných rozhodnutí prijatých podľa článku 107 ods. 2 ZFEÚ ("pomoc sociálneho charakteru poskytovaná jednotlivým spotrebiteľom" a "pomoc na náhradu škôd spôsobených prírodnými katastrofami alebo mimoriadnymi udalosťami") a článku 107 ods. 3 písm. b) ZFEÚ, pokiaľ ide o pomoc "na nápravu vážnej poruchy fungovania hospodárstva členského štátu";
- oprávnené MVO by mali preukázať, že podporovaná činnosť alebo ktorýkoľvek z aspektov opatrenia štátnej pomoci schváleného rozhodnutím Komisie, ktoré sú neoddeliteľné od cieľa pomoci ("neoddeliteľne spojené"), sú v rozpore s osobitným pravidlom alebo osobitnými pravidlami práva EÚ v oblasti životného prostredia;
- žiadosti musia byť v zmysle nových pravidiel podané do 8 týždňov od zverejnenia rozhodnutia o štátnej pomoci v Úradnom vestníku EÚ, pričom Komisia má povinnosť odpovedať do 16 týždňov po uplynutí 8 týždňovej lehoty, s možným predĺžením v odôvodnených prípadoch na 22 týždňov.
Komisia uverejní žiadosti a odpovede na osobitnej webovej stránke, žiadatelia môžu napadnúť odpoveď Komisie na Súdnom dvore EÚ.
Zmenou vykonávacieho nariadenia sa zároveň od členských štátov vyžaduje, aby v notifikačnom formulári pre oznamovanie štátnej pomoci potvrdili, že ani podporovaná činnosť, ani opatrenie pomoci nie sú v rozpore s právnymi predpismi EÚ v oblasti životného prostredia.
Oprávnené MVO budú môcť predkladať žiadosti o preskúmanie konečných rozhodnutí o štátnej pomoci, ktorými sa povoľuje notifikovaná pomoc členskými štátmi, a to po dvoch mesiacoch od uverejnenia zmien vykonávacieho nariadenia v Úradnom vestníku EÚ.
Žiadosti možno podať aj v súvislosti s konečnými rozhodnutiami o povolení nenotifikovanej pomoci, ak bolo rozhodnutie o začatí konania podľa článku 108 ods. 2 ZFEÚ prijaté po uverejnení zmien a doplnení vykonávacieho nariadenia v Úradnom vestníku EÚ.
V poslednom štvrťroku tohto roka Komisia uverejní na svojom webovom sídle usmernenie k pojmu „neoddeliteľne spojené“, ktoré je kľúčové pre preukázanie porušenia právnych predpisov EÚ v oblasti životného prostredia v konaní o štátnej pomoci.
Tento krok má podľa Komisie predstavovať významný posun k zlepšeniu prístupu k spravodlivosti v oblasti životného prostredia a zosúladenie práva EÚ s Aarhuským dohovorom, čím má prísť k posilneniu právnej zodpovednosti a zvýšeniu transparentnosti pri poskytovaní štátnej pomoci.
Revidované pravidlá sú sprevádzané pracovným dokumentom útvarov Komisie, v ktorom sa posudzuje rozsah, obsah a pravdepodobné vplyvy nového postupu a v ktorom sú zhrnuté informácie získané počas konzultačných činností organizovaných Komisiou.