Preskočiť na hlavný obsah
Aktualita

ŠTÁTNA POMOC: Novinky koordinátora pomoci v decembri 2024

Publikované:
Obsah
skumavky
skumavky

Stanoviská PMÚ k schémam pomoci

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (PMÚ) ako koordinátor pomoci (podľa § 7 ods. 4 zákona o štátnej pomoci) v rámci plnenia svojich úloh vypracováva aj stanoviská k schémam pomoci, vrátane ich dodatkov, z hľadiska dodržiavania pravidiel Európskej únie (EÚ) pre pomoc.

Na tento účel je poskytovateľ pomoci povinný zaslať PMÚ návrh schémy pomoci (vrátane každého návrhu dodatku k schéme).

Stanovisko k takýmto návrhom zasiela PMÚ poskytovateľovi do 30 dní po doručení návrhu. Stanovisko PMÚ v oblasti dodržania pravidiel EÚ je záväzné.

Poskytovanie pomoci jednotlivým príjemcom už nepodlieha povinnosti žiadať PMÚ o stanovisko, poskytovateľ je však povinný zabezpečiť, že každá individuálna pomoc bude v súlade so všetkými podmienkami schémy.

V decembri 2024 PMÚ vydal, v súlade so zákonom o štátnej pomoci, stanovisko k nasledujúcim schémam pomoci, resp. ich dodatkom:

 

  • Schéma pomoci de minimis z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR na realizáciu podujatí na posilnenie vzťahov so slovenskou diaspórou v znení dodatku č. 1 a dodatok č. 2

Právnym základom schémy evidovanej pod číslom DM – 16/2024 a príslušného dodatku nariadenie Komisie (EÚ) 2023/2831.

Cieľom pomoci je prispieť na realizáciu aktivít pre slovenské diaspóry a tým posilniť vzťahy a spoluprácu so Slovákmi žijúcimi v zahraničí, zvýšiť pravdepodobnosť ich návratu domov a tiež využiť ich know-how na modernizáciu Slovenska.

Poskytovateľom pomoci je Úrad podpredsedu SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku, a vykonávateľom schémy je Výskumná agentúra.

 

  • Schéma pomoci de minimis z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR na podporu prípravy projektov do programu Horizont Európa v znení dodatku č.1

Právnym základom schémy evidovanej pod číslom  DM – 13/2024 a príslušného dodatku je nariadenie Komisie (EÚ) č. 2023/2831.

Cieľom pomoci je podporiť subjekty zapojené do programu Horizont Európa, a tým motivovať slovenské inštitúcie k participácii v tomto programe, a potenciálne účasť slovenských výskumných inštitúcií v projektoch medzinárodnej spolupráce v spomínanom programe.

Poskytovateľom pomoci je Úrad podpredsedu vlády SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku, a vykonávateľom schémy je Výskumná agentúra.

 

  • Schéma pomoci de minimis z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR na podporu spolupráce firiem, akademického sektora a organizácií výskumu a vývoja – vouchery v znení dodatku č. 1

Právnym základom schémy evidovanej pod číslom DM – 17/2024 a dodatku je nariadenie Komisie (EÚ) 2023/2831.

Prostredníctvom tejto pomoci sa podporí úloha súkromného sektora nielen pri financovaní výskumu, vývoja a inovácií, efektívnosť vynaložených verejných prostriedkov, ale najmä sieťovanie akademického a súkromného sektora a budovanie kapacít v súkromnom sektore. Zámerom je výrazne zvýšiť podiel inovujúcich podnikov, predovšetkým v prípade digitálnych inovácií.

Poskytovateľom pomoci je Úrad podpredsedu vlády SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku. Vykonávateľom schémy je Slovenská inovačná a energetická agentúra.

 

  • Schéma štátnej pomoci na podporu výskumu, vývoja a inovácií v rámci komponentu 9 Plánu obnovy a odolnosti SR v znení dodatku č. 2

Právnym základom schémy evidovanej pod číslom SA.111266 a dodatku je nariadenie Komisie (EÚ) č. 651/2014.

Pomoc má posilniť financovanie v oblasti vedy a výskumu na Slovensku, a to podporou kvalitného výskumu s vysokou pridanou hodnotou, čim sa zabezpečí vyššia konkurencieschopnosť slovenských podnikov.

Poskytovateľom pomoci je Úrad podpredsedu vlády SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku. Vykonávateľmi schémy môžu byť  Výskumná agentúra a Ministerstvo hospodárstva SR.

 

  • Schéma štátnej pomoci z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR na podporu projektov, ktorým bola udelená známka excelentnosti za kvalitu (Seal of Excellence) v rámci programu Horizont Európa v znení dodatku č.2

Právnym základom schémy evidovanej pod číslom SA.109752 a dodatku je nariadenie Komisie (EÚ) č. 651/2014.

Podporuje projekty výskumu a vývoja, ktorým bola udelená známka excelentnosti za kvalitu v rámci programu Horizont Európa, ale nástrojov z dôvodu nedostatku dostupných finančných prostriedkov nezískali financovanie.

Poskytovateľom pomoci je Úrad podpredsedu vlády SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku, a vykonávateľom schémy je Ministerstvo hospodárstva SR.

 

  • Schéma regionálnej investičnej pomoci na podporu potravinárskeho priemyslu

Právnym základom schémy je nariadenie Komisie (EÚ) č. 651/2014.

Pomoc je poskytovaná malým, stredným a veľkým podnikom v potravinárskom priemysle buď na počiatočnú investíciu na založenie nového podniku, rozšírenie kapacity existujúceho podniku alebo diverzifikáciu jeho činnosti. Cieľom je podpora investícií do potravinárskeho priemyslu.

Poskytovateľom pomoci je Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

 

  • Schéma štátnej pomoci na podporu výskumu, vývoja a inovácií z Fondu na spravodlivú transformáciu v znení dodatku č. 1

Právnym základom schémy evidovanej pod číslom SA.115178 a dodatku je nariadenie Komisie (EÚ) č. 651/2014.

Pomoc sa poskytuje na podporu budovania partnerstiev v oblasti výskumu, vývoja  a inovácií založených na spolupráci verejných výskumných inštitúcií, vysokých škôl, verejného sektora a podnikateľských subjektov.  

Poskytovateľom pomoci je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, ktoré spravuje prostriedky pridelené

 

  • Schéma minimálnej pomoci na obstaranie a obnovu zariadenia sociálnych služieb

Právnym základom schémy evidovanej pod číslom DM – 61/2024 je nariadenie Komisie (EÚ) č. 2023/2831.

Cieľom je realizácia štátnej podpory obstarania a obnovy ZSS za účelom rozvoja poskytovania sociálnych služieb pre fyzické osoby, ktoré sú odkázané na pomoc inej fyzickej osoby a pre fyzické osoby, ktoré dovŕšili dôchodkový vek.

Poskytovateľom minimálnej pomoci je Štátny fond rozvoja bývania.