Preskočiť na hlavný obsah
Aktualita

ŠTÁTNA POMOC: Novinky koordinátora pomoci v mesiaci apríl 2024

Aktualizované:
Obsah

PMÚ vydal stanoviská k schémam pomoci.

zošit v rukách
zošit v rukách

Stanoviská PMÚ k schémam pomoci

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (PMÚ) ako koordinátor pomoci (podľa § 7 ods. 4 zákona o štátnej pomoci) v rámci plnenia svojich úloh vypracováva aj stanoviská k schémam pomoci, vrátane ich dodatkov, z hľadiska dodržiavania pravidiel Európskej únie pre pomoc.

Na tento účel je poskytovateľ pomoci povinný zaslať PMÚ návrh schémy pomoci (vrátane každého návrhu dodatku k schéme).

Stanovisko k takýmto návrhom zasiela PMÚ poskytovateľovi do 30 dní po doručení návrhu. Stanovisko PMÚ v oblasti dodržania pravidiel Európskej únie (EÚ) je záväzné.

Poskytovanie pomoci jednotlivým príjemcom už nepodlieha povinnosti žiadať PMÚ o stanovisko, poskytovateľ je však povinný zabezpečiť, že každá individuálna pomoc bude v súlade so všetkými podmienkami schémy.

Počas mesiaca apríl PMÚ dosiaľ vydal, v súlade so zákonom o štátnej pomoci, stanovisko k nasledujúcim schémam pomoci:

  • Schéma minimálnej pomoci z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR na podporu zlepšenia priestorov kritickej infraštruktúry

Právnym základom schémy evidovanej pod číslom DM - 14/2024 je nariadenie Komisie (EÚ) č. 2023/2831.

Predmetom schémy je posilnenie všeobecnej úrovne kvality fyzickej a procesnej bezpečnosti kritickej infraštruktúry v organizáciách verejnej správy. Schéma upravuje postup pri poskytovaní pomoci spolufinancovanej z prostriedkov mechanizmu Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky (SR) v rámci Komponentu 17 Digitálne Slovensko (štát v mobile, kybernetická bezpečnosť, rýchly internet pre každého, digitálna ekonomika).

Poskytovateľom pomoci je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR).

  • Schéma minimálnej pomoci „Zelená podnikom“

Právnym základom schémy evidovanej pod číslom DM - 15/2024 je nariadenie Komisie (EÚ) č. 2023/2831.

Pomoc je poskytovaná formou nenávratného finančného príspevku (poukážok) podnikom na podporu výroby energie z obnoviteľných zdrojov (OZE) a jej využívania v podnikoch v súlade s Programom Slovensko 2021 – 2027 (P SK) a smernicou (EÚ) č. 2018/2001. Cieľom je prispieť k plneniu Integrovaného národného energetického a klimatického plánu na roky 2021 – 2030, najmä zvýšiť podiel OZE na hrubej konečnej energetickej spotrebe.

Poskytovateľom pomoci je Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) ako sprostredkovateľský orgán pre P SK.

  • Schéma pomoci de minimis z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR na realizáciu podujatí na posilnenie vzťahov so slovenskou diaspórou

Právnym základom schémy evidovanej pod číslom DM - 16/2024 je nariadenie Komisie (EÚ) č. 2023/2831.

Finančné prostriedky sú určené na realizáciu aktivít, ktorými je možné posilniť vzťahy a spoluprácu so Slovákmi žijúcimi v zahraničí, vrátane príslušníkov novej diaspóry. Účelom je tiež zvýšiť pravdepodobnosť ich návratu domov, využiť ich „know-how“ na modernizáciu Slovenska, ale aj zmierniť saldo medzi prítokom a odtokom vysokokvalifikovaných ľudí so slovenským občianstvom.

Poskytovateľom pomoci je Úrad vlády SR (ÚV SR), Úrad podpredsedu vlády, ktorý neriadi ministerstvo (Úrad podpredsedu vlády).

  • Schéma pomoci de minimis z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR na podporu spolupráce firiem, akademického sektora a organizácií výskumu a vývoja – vouchery

Právnym základom schémy evidovanej pod číslom DM - 17/2024 je nariadenie Komisie (EÚ) č. 2023/2831.

Cieľom poskytnutia inovačných alebo digitálnych voucherov je zlepšiť spoluprácu podnikateľských subjektov s inštitúciami akademického a výskumného sektora. Účelom je tiež podporiť súkromný sektor pri financovaní výskumu, vývoja, inovácií, efektívnom vynaložení verejných prostriedkov, tiež pri sieťovaní súkromného a akademického sektora a budovaní kapacít v súkromnom sektore. Zároveň je pomoc zameraná na ochranu práv duševného vlastníctva na Slovensku a v zahraničí.

Poskytovateľom pomoci je ÚV SR, Úrad podpredsedu vlády a vykonávateľom schémy je SIEA.

  • Schéma pomoci de minimis na podporu zvyšovania výskumných a inovačných kapacít v podnikoch a rozvoja sieťovania aktérov inovačného ekosystému

Právnym základom schémy evidovanej pod číslom DM - 18/2024 je nariadenie Komisie (EÚ) č. 2023/2831.

Pomoc je zameraná na zvýšenie inovačnej výkonnosti ekonomiky SR, a to prostredníctvom poskytovania inovačných poukážok a bezplatných služieb podnikom. Podpora sa realizuje v rámci aktivít národného projektu inovujme2.sk a je spolufinancovaná z P SK.

Poskytovateľom pomoci je Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) ako sprostredkovateľský orgán pre P SK.

  • Schéma minimálnej pomoci na horizontálnu podporu malého a stredného podnikania v SR z prostriedkov Programu Slovensko 2021 – 2027

Právnym základom schémy evidovanej pod číslom DM - 19/2024 je nariadenie Komisie (EÚ) č. 2023/2831.

Pomoc sa poskytuje začínajúcim a existujúcim mikropodnikom, malým a stredným podnikom. Cieľom je umožniť im získať prístup k poznatkom a skúsenostiam s podnikaním, rozšíriť podnikanie v SR, ale aj v zahraničí, a tým zvýšiť ich konkurencieschopnosť a možnosti rastu na trhu.

Poskytovateľom pomoci je MH SR ako sprostredkovateľský orgán pre P SK a vykonávateľom schémy je Slovak Business Agency.

  • Schéma štátnej pomoci na podporu poľnohospodárskej prvovýroby, rybolovu a akvakultúry v dôsledku agresie Ruska proti Ukrajine

Právnym základom schémy s prideleným číslom SA.113258  je Oznámenie Komisie o dočasnom krízovom a prechodnom rámci na podporu hospodárstva.

Predmetom je poskytovanie pomoci formou grantu podnikom pôsobiacim v sektoroch poľnohospodárskej prvovýroby, rybolovu a akvakultúry. Cieľom je zmierniť negatívne dosahy ekonomickej krízy na podniky tak, aby udržali svoje podnikanie, resp. aby sa minimalizovali straty. Finančné prostriedky sa môžu poskytovať na úhradu časti prevádzkových nákladov podnikov.

Poskytovateľom pomoci je Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a vykonávateľom schémy je Pôdohospodárska platobná agentúra.

  • Schéma minimálnej pomoci na sprístupnenie testovania a experimentovania hardvérových a softvérových riešení umelej inteligencie z prostriedkov Programu Slovensko 2021 – 2027

Právnym základom schémy evidovanej pod číslom DM - 20/2024 je nariadenie Komisie (EÚ) č. 2023/2831.

Pomoc sa poskytuje mikro, malým a stredným podnikom (MSP) prostredníctvom testovacích a experimentálnych zariadení v oblasti zdravotnej starostlivosti, ktoré prevádzkujú vykonávatelia tejto schémy. Podpora je určená na projekty alebo profesionálne služby týkajúce sa testovania/overovania umelej inteligencie a robotiky pre zdravie a starostlivosť, zavádzania umelej inteligencie, dátových a robotických riešení z laboratória na trh či zvýšenia zrelosti testovaných riešení.

Poskytovateľom pomoci je MIRRI SR a vykonávateľmi schémy sú Univerzitná nemocnica Martin, Univerzita Komenského v Bratislave a Žilinská univerzita v Žiline.

  • Schéma minimálnej pomoci z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR na podporu rozvoja kyberbezpečnosti prostredníctvom národného koordinačného centra kybernetickej bezpečnosti

Právnym základom schémy evidovanej pod číslom DM - 21/2024 je nariadenie Komisie (EÚ) č. 2023/2831.

Predmetom schémy je podporiť zavádzanie riešení a opatrení v odvetví kybernetickej bezpečnosti. Podpora je určená na rozvoj kybernetickej bezpečnosti MSP, zavádzanie riešení a opatrení na znižovanie rizík v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

Poskytovateľom pomoci je MIRRI SR a vykonávateľom schémy je Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti.