Preskočiť na hlavný obsah
Aktualita

ŠTÁTNA POMOC: Novinky koordinátora pomoci v mesiaci február 2024

Publikované:
Obsah

Stanoviská PMÚ k schémam pomoci

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (PMÚ) ako koordinátor pomoci (podľa § 7 ods. 4 zákona o štátnej pomoci) v rámci plnenia svojich úloh vypracováva aj stanoviská k schémam pomoci, vrátane ich dodatkov, z hľadiska dodržiavania pravidiel Európskej únie pre pomoc.

Na tento účel je poskytovateľ pomoci povinný zaslať PMÚ návrh schémy pomoci (vrátane každého návrhu dodatku k schéme).

Stanovisko k takýmto návrhom zasiela PMÚ poskytovateľovi do 30 dní po doručení návrhu. Stanovisko PMÚ v oblasti dodržania pravidiel Európskej únie je záväzné.

Poskytovanie pomoci jednotlivým príjemcom už nepodlieha povinnosti žiadať PMÚ o stanovisko, poskytovateľ je však povinný zabezpečiť, že každá individuálna pomoc bude v súlade so všetkými podmienkami schémy.

Počas mesiaca február PMÚ vydal, v súlade so zákonom o štátnej pomoci, stanovisko k nasledujúcim schémam pomoci a dodatkom k schémam pomoci:

  • Schéma štátnej pomoci na podporu vzdelávania, pomoci na prijímanie do zamestnania a zamestnávanie znevýhodnených zamestnancov a zamestnancov so zdravotným postihnutím

Právnym základom schémy je nariadenie Komisie (EÚ) č. 651/2014.

Predmetom schémy je poskytovanie

  • štátnej pomoci v súvislosti so zamestnávaním znevýhodnených zamestnancov a zamestnancov so zdravotným postihnutím,
  • pomoci na podporu vzdelávania zamestnancov s cieľom zvýšiť ich vzdelanostnú úroveň, pracovný potenciál a adaptabilitu.

Poskytovateľom pomoci je Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR).

  • Schéma minimálnej pomoci z prostriedkov Programu Slovensko na podporu sieťovania podnikov II.

Právnym základom schémy evidovanej pod číslom DM – 1/2024 je nariadenie Komisie (EÚ) č. 2023/2831.

Predmetom schémy je podpora sieťovania podnikov prostredníctvom realizácie projektov zameraných na zefektívnenie činnosti a rozvoj klastrových organizácií, podporu ich inovačného potenciálu, vzájomnej spolupráce a internacionalizácie.

Poskytovateľom pomoci je Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR).

  • Schéma minimálnej pomoci na podporu zamestnanosti

Právnym základom schémy evidovanej pod číslom DM – 2/2024 je nariadenie Komisie (EÚ) č. 2023/2831.

Predmetom schémy je možnosť poskytnúť pomoc na podporu

  • samostatnej zárobkovej činnosti uchádzačov o zamestnanie,
  • zamestnávania znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie,
  • mobility a dochádzky za prácou a tiež dopravy do zamestnania,
  • integračného podniku formou umiestňovacieho príspevku a vyrovnávacieho príspevku,
  • projektov a programov aktívnych opatrení na trhu práce,
  • zriadenia chránenej dielne alebo chráneného pracoviska,
  • samostatnej zárobkovej činnosti uchádzačov o zamestnanie osôb so zdravotným postihnutím na chránenom pracovisku,
  • pracovnej asistencie pre osobu so zdravotným postihnutím,
  • prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a tiež nákladov na dopravu zamestnancov.

Poskytovateľom pomoci je MPSVR SR.

  • Schéma minimálnej pomoci z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR na vytvorenie kompetenčných centier kybernetickej bezpečnosti na vysokých školách

Právnym základom schémy evidovanej pod číslom DM – 3/2024 je nariadenie Komisie (EÚ) č. 2023/2831.

Predmetom schémy je stimulovať poskytovanie vybraných aktivít novovzniknutých kompetenčných centier kybernetickej bezpečnosti (ďalej len „KC KB“) prevádzkovaných verejnými a/alebo štátnymi vysokými školami, bez negatívneho dopadu na trh, prostredníctvom zlepšenia prístupu cieľovej skupiny k vybraným aktivitám KC KB. Zámerom opatrenia je aj zefektívnenie využitia prostriedkov mechanizmu Plánu obnovy a odolnosti SR na podporu aktivít v oblasti vzdelávania a odborného poradenstva KC KB.

Poskytovateľom pomoci je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR).

  • Schéma minimálnej pomoci na podporu digitálnej transformácie Slovenska z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR

Právnym základom schémy evidovanej pod číslom DM – 4/2024 je nariadenie Komisie (EÚ) č. 2023/2831.

Predmetom schémy je podpora projektov, ktoré prispievajú k digitálnej transformácii SR a zvyšovaniu konkurencieschopnosti slovenského hospodárstva. Podporené môžu byť projekty výskumu, vývoja, inovácií či aplikácie pokročilých digitálnych technológií, ktoré sú bližšie špecifikované v predmetnej schéme.

Poskytovateľom pomoci je MIRRI SR.

  • Schéma minimálnej pomoci poskytovanej v SR prostredníctvom Bratislavského samosprávneho kraja

Právnym základom schémy evidovanej pod číslom DM – 5/2024 je nariadenie Komisie (EÚ) č. 2023/2831.

Predmetom schémy je poskytovanie dotácií z rozpočtu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Tie môžu byť poskytnuté na podporu podnikov poskytujúcich služby verejného života v regióne a rozvoj územia BSK v zmysle priorít, vychádzajúcich najmä zo strategických dokumentov a politík BSK. 

Poskytovateľom pomoci je BSK.

  • Schéma minimálnej pomoci z prostriedkov Programu Slovensko na podporu malého a stredného podnikania v SR

Právnym základom schémy evidovanej pod číslom DM – 6/2024 je nariadenie Komisie (EÚ) č. 2023/2831.

Predmetom schémy je poskytovanie minimálnej pomoci mikro, malým a stredným podnikom (MSP) prostredníctvom dotovaných služieb alebo vouchera. Schéma je zameraná na zvýšenie úrovne znalostí a praktík MSP v oblasti zahraničného obchodu, zlepšenie exportného potenciálu a expanzie na nové zahraničné trhy. Pomoc sa môže poskytnúť na podporu účasti MSP na prezentačných podujatiach (veľtrhy a výstavy v zahraničí), podnikateľských obchodných misiách a kooperačných podujatiach a tiež odbornom proexportnom skupinovom poradenstve.

Poskytovateľom pomoci je MH SR.

  • Schéma minimálnej pomoci z prostriedkov Programu Slovensko na podporu v oblasti kybernetickej a informačnej bezpečnosti na regionálnej úrovni pre zdravotnícke zariadenia

Právnym základom schémy evidovanej pod číslom DM – 7/2024 je nariadenie Komisie (EÚ) č. 2023/2831.

Pomoc sa môže poskytnúť na zabezpečenie súladu s legislatívnymi požiadavkami v oblasti kybernetickej a informačnej bezpečnosti (KIB), realizovanie a financovanie súvisiacich opatrení a projektov KIB.

Poskytovateľom pomoci je MIRRI SR.

  • Schéma minimálnej pomoci z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky na podporu digitalizácie mikro, malých a stredných podnikov, malých spoločností so strednou trhovou kapitalizáciou a organizácií verejného sektora

Právnym základom schémy evidovanej pod číslom DM – 8/2024 je nariadenie Komisie (EÚ) č. 2023/2831.

Pomoc sa poskytuje prostredníctvom európskych centier digitálnych inovácií a má formu nepriamej nefinančnej podpory projektov zameraných na aplikovanie technológií, ako sú umelá inteligencia, vysokovýkonné výpočty, posilnenie KBI, iné základné a pokročilé digitálne technológie. Podporiť je možné napr. získanie prístupu k technickej expertíze a experimentovaniu, zabezpečenie účasti na odborných podujatiach, školeniach a konzultáciách, prenájom priestorov, technológií a služieb, ktoré sú potrebné pre zvýšenie konkurencieschopnosti a digitálnu transformáciu MSP, malých spoločností so strednou trhovou kapitalizáciou a organizácií verejného sektora.

Poskytovateľom pomoci je MIRRI SR.

  • Schéma minimálnej pomoci poskytovanej prostredníctvom Programu podnikateľských partnerstiev na účel podpory rozvojových aktivít slovenských podnikateľských subjektov

Právnym základom schémy evidovanej pod číslom DM – 9/2024 je nariadenie Komisie (EÚ) č. 2023/2831.

V podobe dotácií zo štátneho rozpočtu SR môžu byť spolufinancované projekty zamerané na zintenzívnenie zapájania súkromného sektora do rozvojových aktivít SR a plnenie cieľov medzinárodnej rozvojovej spolupráce SR, ktoré vyplývajú z Programu podnikateľských partnerstiev.

Poskytovateľom pomoci je Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu.

 

Všetky platné a účinné schémy štátnej pomoci a minimálnej pomoci si môžete pozrieť aj na webovom sídle PMÚ www.antimon.gov.sk v sekcii Schémy štátnej pomoci a minimálnej pomoci.

Rozhodnutie EK vo vzťahu k schéme pomoci

  • Schéma štátnej pomoci na zníženie odvodov zamestnávateľom v poľnohospodárstve a potravinárskom priemysle v znení Dodatku č. 2

Európska komisia (EK) rozhodnutím zo dňa 19. 2. 2024 schválila poskytovanie pomoci prostredníctvom vyššie uvedenej schémy pomoci.

Právnym základom EÚ pre poskytovanie pomoci podľa predmetnej schémy pomoci je Oznámenie Komisie - Dočasný krízový a prechodný rámec pre opatrenia štátnej pomoci na podporu hospodárstva v dôsledku agresie Ruska proti Ukrajine (2023/C 101/03).

Pomoc je zameraná na zníženie cien základných potravín v maloobchode na Slovensku. Predmetom schémy je krátkodobé opatrenie na zníženie ceny práce pre podniky, ako aj odvodov zamestnávateľov vykonávajúcich zákonom vymedzenú hlavnú ekonomickú činnosť v poľnohospodárstve a potravinárskom priemysle.

V zmysle dodatku č. 2 sa môže poskytovať odvodová úľava za oprávnené obdobie od 1. 3. 2024 do 30. 6. 2024 (pôvodne oprávnené obdobie trvalo od 1. 8. 2023 do 31. 1. 2024). Vybraní príjemcovia pomoci v zmysle oprávnených ekonomických činností SK NACE (podľa prílohy k schéme pomoci v znení dodatku č. 2) nebudú povinní za obdobie od 1. 3. 2024 do 30. 6. 2024 zaplatiť za každého zamestnanca poistné (na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti, financovanie podpory, ani do rezervného fondu solidarity) z vymeriavacieho základu za kalendárny mesiac v sume 750 eur za zamestnanca. Ak je vymeriavací základ za kalendárny mesiac nižší ako 750 eur, zamestnávateľ nebude povinný zaplatiť poistné z tohto vymeriavacieho základu. Osobitné pravidlá sa uplatňujú v prípade sezónnych zamestnancov. Poistné sa bude považovať za zaplatené.

Poskytovateľom pomoci je Sociálna poisťovňa.

Opatrenie pomoci pre vodík

EK schválila notifikáciu opatrenia „IPCEI pre vodík, Technologická oblasť: H2Infra“

EK rozhodnutím zo dňa 15. 2. 2024 schválila poskytovanie pomoci prostredníctvom vyššie uvedeného opatrenia pomoci.

Právnym základom EÚ pre poskytovanie pomoci podľa opatrenia je Oznámenie Komisie [C(2021)8481] a zákon č. 121/2022 Z. z.

Predmetom opatrenia je zmena účelu (tzv. repurpose) jednej línie tranzitného plynovodu na prepravu vodíka (H2). V súčasnosti všetky línie slúžia na prepravu zemného plynu. Do tohto projektu sú zapojené podniky z viacerých členských štátov, pričom SR je zastúpená spoločnosťou eustream, a.s.

Plánovaný projekt podporí dekarbonizáciu priemyslu SR, a tým i splnenie povinných záväzkov SR v oblasti klímy, rozvoja trhu s H2 v SR a EÚ, diverzifikáciu zdrojov energie, prepravných trás a bezpečnosť dodávok v rámci EÚ. Úspešnou implementáciou projektu si SR udrží postavenie v preprave plynných energonosičov, čo bude mať pozitívny vplyv aj na príjmy štátneho rozpočtu SR.

Poskytovateľom pomoci je MH SR.