Preskočiť na hlavný obsah

Zabezpečenie financovania miezd a odmien zamestnancov koordinátora pomoci podieľajúcich sa na efektívnom čerpaní finančných prostriedkov z EŠIF VIII.

Aktualizované:
Obsah

logo Operačný program Technická pomoc a logo Európsky fond regionálneho rozvoja Európskej únie

Projekt je spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja
 
www.partnerskadohoda.gov.sk

Prijímateľ: Protimonopolný úrad SR
Miesto realizácie projektu: Slovenská republika
Výška poskytnutého NFP: 26 405,74 €
Obdobie realizácie projektu: júl 2022 – august 2022
Kód projektu: 301011DPI7

Zmluva: CRZ

Zákon č. 358/2015 Z. z. o úprave niektorých vzťahov v oblasti štátnej pomoci a minimálnej pomoci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o štátnej pomoci“) stanovuje ako koordinátora pomoci Protimonopolný úrad SR a stanovuje jeho hlavné úlohy.

Vychádzajúc z Pozičného dokumentu Európskej komisie k Partnerskej dohode pre Slovenskú republiku na roky 2014 – 2020 koordinátor pomoci má byť nezávislý orgán, má mať dostatok zdrojov (rozpočet a kvalifikovaní zamestnanci) a jeho názory a stanoviská majú byť záväzné (odkaz č. 15 pozičného dokumentu).

Na dôležitosť postavenia koordinátorov pomoci v členských štátoch poukazuje Európska komisia aj v súvislosti s prípravou na programové obdobie 2021 –2027, a to najmä prostredníctvom zadefinovania tzv. základných podmienok, ktoré musia byť splnené, aby členské štáty mohli efektívne čerpať prostriedky z fondov EÚ. Európska komisia v tejto súvislosti upozorňuje, že základné podmienky musia byť splnené počas celého programového obdobia 2021 - 2027. Vychádzajúc z horizontálnej základnej podmienky „Nástroje a kapacita na účinné uplatňovanie pravidiel štátnej pomoci“, ktorej gestorom je Protimonopolný úrad SR, členské štáty musia zabezpečiť a potvrdiť, že riadiaci orgán a sprostredkovateľské orgány majú nástroje a kapacity na overenie dodržiavania pravidiel štátnej pomoci, a to prostredníctvom prístupu k odbornému poradenstvu a usmerňovaniu v oblasti štátnej pomoci, ktoré poskytujú odborníci na štátnu pomoc z miestnych alebo národných orgánov. Vychádzajúc zo zákona o štátnej pomoci, národným orgánom je v tomto prípade Protimonopolný úrad SR, pričom zvyšovanie povedomia o pravidlách v oblasti štátnej pomoci patrí k jeho dlhodobým cieľom, či už prostredníctvom posudzovaní konkrétnych opatrení pomoci, pracovných stretnutí, školení, metodickej alebo konzultačnej činnosti.

Financovanie administratívnych kapacít koordinátora pomoci zabezpečí efektívne a účinne riadenie a koordináciu štátnej pomoci a minimálnej pomoci poskytovanej z fondov EÚ. Financovanie miezd a odmien oprávnených administratívnych kapacít koordinátora pomoci a zamestnancov vykonávajúcich podporné činnosti pre oprávnených zamestnancov koordinátora pomoci je predmetom predkladaného projektu.  

Z projektu bude podporených 5 administratívnych kapacít a 4 podporné pozície, v prepočte FTE je to 3,49. Uvedené administratívne kapacity, ako aj podporné pozície budú čiastočne refundované.

Projekt svojim zameraním nadväzuje na ukončený projekt PO1 OP TP s názvom „Zabezpečenie financovania miezd a odmien zamestnancov koordinátora pomoci podieľajúcich sa na efektívnom čerpaní finančných prostriedkov z EŠIF“ a kódom v ITMS2014+ 301011A597, projekt PO1 OP TP s názvom „Zabezpečenie financovania miezd a odmien zamestnancov koordinátora pomoci podieľajúcich sa na efektívnom čerpaní finančných prostriedkov z EŠIF II.“ a kódom vITMS2014+ 301011J753, projekt PO1 OP TP s názvom „Zabezpečenie financovania miezd a odmien zamestnancov koordinátora pomoci podieľajúcich sa na efektívnom čerpaní finančných prostriedkov z EŠIF III.“ a kódom v ITMS2014+ 301011U943, projekt PO1 OP TP s názvom „Zabezpečenie financovania miezd a odmien zamestnancov koordinátora pomoci podieľajúcich sa na efektívnom čerpaní finančných prostriedkov z EŠIF IV.“ a kódom v ITMS2014+ 301011ALX9, projekt PO1 OP TP s názvom „Zabezpečenie financovania miezd a odmien zamestnancov koordinátora pomoci podieľajúcich sa na efektívnom čerpaní finančných prostriedkov z EŠIF V.“ a kódom v ITMS2014+ 301011BIX2, projekt PO1 OP TP s názvom „Zabezpečenie financovania miezd a odmien zamestnancov koordinátora pomoci podieľajúcich sa na efektívnom čerpaní finančných prostriedkov z EŠIF VI.“ a kódom v ITMS2014+ 301011CIB9 a projekt PO1 OP TP s názvom „Zabezpečenie financovania miezd a odmien zamestnancov koordinátora pomoci podieľajúcich sa na efektívnom čerpaní finančných prostriedkov z EŠIF VII.“ a kódom v ITMS2014+ 301011CUJ8.

Realizáciou projektu budú splnené úlohy koordinátora, ktorých základy boli položené v reforme EÚ v oblasti štátnej a minimálnej pomoci, v Akčnom pláne pre splnenie ex ante kondicionality pre štátnu pomoc, ktorý bol súčasťou Partnerskej dohody na roky 2014 – 2020, a ktoré sú premietnuté aj do základnej podmienky „Nástroje a kapacita na účinné uplatňovanie pravidiel štátnej pomoci“ pre programové obdobie 2021-2027, vychádzajúcej z prípravy Partnerskej dohody na roky 2021-2027.

Koordinátor pomoci naďalej bude plniť aj úlohy v oblasti transparentnosti a kontroly minimálnej pomoci vyplývajúcej zo zákona o štátnej pomoci, ktorý nadobudol účinnosť od 1. januára 2016. Prispeje sa tak k nastaveniu funkčného systému poskytovania štátnej pomoci a minimálnej pomoci s primeranými administratívnymi kapacitami, ktoré zabezpečia dostatočnú distribúciu informácií a schopnosť odhaliť aj potenciálnu „skrytú štátnu pomoc“.

Z projektu bude podporených 5 administratívnych kapacít a 4 podporné pozície, v prepočte FTE je to 3,49. Obdobie realizácie projektu je od júla 2022 do augusta 2022.